ESS
Evropska družboslovna raziskava (European Social Survey – ESS) je mednarodni, znanstveno raziskovalni projekt, ki poteka v Evropi vsake dve leti od leta 2001 in predstavlja eno najboljših družboslovnih raziskovalnih infrastruktur v evropskem merilu. Vzpostavlja podatkovne vire za znanstveno ugotavljanje dinamike socialne klime, stališč in vrednot v spreminjajoči se Evropi ter zagotavlja popolno primerljivost podatkov za več kot 30 evropskih držav. Koordinira ga skupina znanstvenikov pod vodstvom Roryja Fitzgeralda iz londonske City, University of London poleg še šestih partnerskih institucij:
- City, University of London, Centralna koordinacija, HQ ESS ERIC, London (Velika Britanija)
- Centerdata (Nizozemska)
- FDV UL University of Ljubljana (Slovenija)
- GESIS Leibniz Institute for the Social Sciences (Nemčija)
- SCP The Netherlands Institute for Social Research (Nizozemska)
- Sikt Norwegian Agency for Shared Services in Education and Research (Norveška)
- UE University of Essex (Velika Britanija)
- UPF Universitat Pompeu Fabra (Španija)
Glavni cilji raziskave:
- Raziskati značilnosti in spremembe v družbeni strukturi, stališča, vrednote in razmere v katerih živijo Evropejci. Poskuša tudi pokazati, kakšna je dinamika spreminjana stališč v spreminjajoči se Evropi;
- Doseči in širiti višje standarde v mednarodnem primerjalnem družboslovnem raziskovanju, pri oblikovanju vprašalnika, vzorčenju, anketiranju, doseganju večje zanesljivosti in veljavnosti raziskovalnih podatkov;
- Uvesti zanesljive nacionalne kazalnike družbenega napredka, ki temeljijo na zaznavah, ocenah in stališčih državljanov evropskih držav po ključnih vidikih delovanja družb.
- Zagotoviti usposabljanje evropskih družboslovcev za primerjalno družboslovno raziskovanje kvantitativnega tipa in analizo tovrstnih podatkov.
- Izboljšati preglednost in dostopnost empiričnih podatkov za različne javnosti: akademske uporabnike, oblikovalce politik in širšo javnost.